Bieganie – ile kalorii spalamy

bieganie ile kalorii

Bieganie to świetny pomysł nie tylko na zadbanie o stan swojego organizmu, ale też na odstresowanie się. To bardzo popularna aktywność fizyczna, dzięki której można spalić dużo kalorii. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalety biegania, jak wpływa ono na zdrowie, a ponadto ile kalorii spala bieganie 30 min.

Bieganie ile kcal?Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej na świecie. Jej popularność wynika z wielu powodów. Przede wszystkim przynosi wiele dla naszego zdrowia i samopoczucia. Okazuje się, że bieganie to świetny sposób na poprawę kondycji fizycznej, wytrzymałości i siły mięśniowej. Regularna aktywność fizyczna tego rodzaju wzmacnia mięśnie nóg, poprawia wydolność serca i płuc, a także obniża ciśnienie krwi. Nie jest to koniec zalet biegania. Jak się okazuje, dzięki tej aktywności można pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Podczas biegania można spalić sporo kalorii. Wiele w tej kwestii zależy oczywiści od intensywności. Warto jednak wiedzieć, że w czasie biegu spalamy dużą ilość kalorii, co przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Bieganie ile kcal można spalić, to często poruszane zagadnienie.

Ile kalorii spala bieganie 30 min?


Dodatkową zaletą biegania jest poprawa samopoczucia. Ta forma aktywności fizycznej sprzyja uwalnianiu endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu po bieganiu człowiek czuje się bardziej zrelaksowany, zadowolony oraz zmotywowany. Co więcej, bieganie redukuje też stres. Redukcja napięcia emocjonalnego to cel wielu osób. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na taką aktywność fizyczną. Podczas biegu skupiamy się na naszym oddechu i ruchu, co pomaga nam się zrelaksować i odprężyć. Kolejną zaletą jest wsparcie zdrowia psychicznego. Bieganie bywa pomocne w walce z depresją i lękiem. Spowodowane jest to oczywiście działaniem endorfin. Regularne bieganie wpłynie pozytywnie na zdrowie psychiczne. Poprawi się nastrój i zredukują się objawy depresji, co jest przecież celem wielu osób. Wiele osób zastanawia się, ile kalorii spalamy podczas biegania. Dowiesz się o tym poniżej.

Ile kalorii spalamy podczas biegania?

Bieganie to doskonały sposób na spalanie kalorii i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Nie każdy wie jednak o tym, ile kcal można spalić podczas biegu. Wiele w tej kwestii zależy od wieku, wagi, intensywności biegu i czasu trwania. Ile kalorii spali się w czasie 30-minutowego biegu, zależne jest od kilku rzeczy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę naszą wagę i intensywność biegu. Przykładowo, osoba ważąca około 70 kg spali 300-400 kcal podczas 30-minutowego biegu o umiarkowanej intensywności. Natomiast człowiek ważący 90 kg spali około 400-500 kalorii w czasie tego samego treningu.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ilość spalonych kalorii podczas biegu to tylko część równania, jeśli chodzi o utratę wagi i poprawę kondycji fizycznej. Ważne jest także, aby dbać o zdrową dietę i regularność treningów, by osiągnąć oczekiwane efekty. Należy też pamiętać, że bieganie nie jest dla każdego, zwłaszcza jeśli mamy problemy z naszymi stawami lub sercem. Przed rozpoczęciem treningów biegowych warto skonsultować się z lekarzem lub trenerem personalnym, którzy pomogą nam dobrać odpowiedni plan treningowy. Bezpieczny trening powinien być priorytetem dla każdej osoby.

Ilość spalanych kalorii w czasie biegania zależna jest od wielu czynników. Bieganie – ile kca można spalić? Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę, wiek, płeć, intensywność biegu oraz czas trwania treningu. Można jednak przyjąć, że bieganie to jedna z najbardziej kalorycznych form aktywności fizycznej. Okazuje się, że według różnych źródeł, osoba ważąca około 70 kg może spalić od 400 do nawet 700 kalorii podczas jednej godziny biegu o umiarkowanej intensywności. Bieganie o większej intensywności, np. sprinty lub interwały, może spowodować spalenie jeszcze większej ilości kalorii. Każda osoba powinna jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kalorie spalane podczas tej aktywności fizycznej zależne są też od diety i stylu życia. Osoby prowadzące siedzący tryb życia i jedzą niezdrową, wysokokaloryczną dietę, będą musiały biegać dłużej i intensywniej, aby spalić taką samą ilość kalorii, co osoby z aktywnym trybem życia i zdrową dietą. Trzeba jednak wiedzieć, że bieganie to doskonała forma aktywności fizycznej, która pomaga w utracie wagi i poprawie kondycji, a jednocześnie przynosi wiele innych korzyści zdrowotnych.

Tempo w jakim biegasz

Okazuje się, że istotnym czynnikiem wpływającym na spalanie kalorii podczas biegania jest także tempo. Im szybciej biegasz, tym więcej kalorii spalasz w krótszym czasie. Przykładowo, bieganie z prędkością 8 km/h przez 30 minut może spalić około 300-350 kalorii, podczas gdy bieganie z prędkością 12 km/h przez ten sam czas może spalić około 500-600 kalorii. Ciekawym przykładem jest też bieg interwałowy. Według niektórych badań taka aktywność fizyczna pozwala spalać jeszcze więcej kcal aniżeli umiarkowany, lecz długi bieg. Warto też sprawdzać po sobie, jaki typ treningu najlepiej nam służy. Dzięki temu można dobrać najlepszą formę biegania, która pozwoli uzyskać świetne efekty.